Ambasador Hannes Heimisson spotkał się m.in. z rektorem UMK prof. Andrzejem Sokalą i dziekanem WNH prof. Stanisławem Roszakiem Trzech mężczyzn rozmawia, jeden trzyma otwartą książkę Humanistyka i sztuka

Ambasador z historyczną wizytą

Wydział Nauk Historycznych UMK gościł ambasadora Islandii Hannesa Heimissona, który 16 kwietnia odwiedził toruński Uniwersytet z okazji Dni Nordyckich. Wizyta była okazją m.in. do porozmawiania ze studentami i studentkami studiów skandynawsko-bałtyckich, w ramach których prowadzone są zajęcia z historii i kultury Islandii.

"Kierunek: Skandynawia" to hasło, które towarzyszyło Dniom Nordyckim zorganizowanym przez Wydział Nauk Historycznych. Była to okazja do spotkań z naukowcami i autorami, którzy poświęcili swoje życie badaniu tajemnic Północy i nauce języków skandynawskich. Oprócz rozmów i wykładów goście mogli również wysłuchać koncertu poezji duńskiej, podczas którego zabrzmiało pierwsze polskie wykonanie"Alfabetu" Inger Christensen, jednej z najważniejszych książek poetyckich w duńskiej literaturze po II wojnie światowej. Drugą część spotkania wypełni muzyka fortepianowa profesor Christiny Bjørkøe z Konserwatorium Muzycznego w Odense oraz wierszami Nielsa Hava.

Przed oficjalnym otwarciem wydarzenia Jego Ekscelencja Hannes Heimisson spotkał się z JM Rektorem UMK prof. dr. hab. Andrzejem Sokalą, dziekanem Wydziału Nauk Historycznych prof. dr. hab. Stanisławem Roszakiem oraz reprezentacją WNH, w tym organizatorem Dni Nordyckich, Pawłem Kaźmierczakiem.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Badania z ministerialnym wsparciem