Uniwersytecka ósemka kobiet ze sterniczką Dziewięć zawodniczek trzyma się za ręce i podnosi je w zwycięskim geście Sport

Z podwójnym złotem na mecie

Studentki i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócili z dwoma złotymi medalami i kilkoma czołowymi miejscami z European Universities Championships 2023 w wioślarstwie. Zawody odbywały się między 7 a 10 września 2023 r. na torze regatowym na bydgoskim Brdyujściu.

Akademickie Mistrzostwa Europy pod szyldem European University Sports Association (EUSA) po raz pierwszy w historii gościły studentów i studentki reprezentujący UMK, którzy z sukcesami zdobywali już tory regatowe w kraju i na świecie.

Ze złotymi medalami do Torunia wróciły Julia Weiwer, Dominika Gałka, Agata Zielepuha i Adrianna Paszkowska, które okazały się bezkonkurencyjne w wyścigu czwórki bez sterniczki kobiet (W4-). Zawodniczki wystartowały także w ósemce kobiet razem z Katarzyną Malinowską, Zofią Borzyszkowską, Kornelią Semaru, Patrycją Domalską oraz Martyną Wiśniewską na sterze i w tej konkurencji również dopłynęły na metę jako pierwsze. Z bardzo dobrej strony pokazała się także Barbara Streng, studentka Collegium Medicum UMK, która zakończyła rywalizację w osadzie pojedynczej na piątym miejscu. W konkurencji W2- na szóstej pozycji uplasowały się Zofia Borzyszkowska i Kornelia Semrau.

Czwórka męska (M4-) wywalczyła siódme miejsce w finale B. W skład osady weszli Oskar Streich, Dominik Zbylewski, Karol Krause i Kacper Polański. W konkurencji M8+ do wspomnianej czwórki dołączyli Mateusz Pawlak, Kacper Kruszkowski, Michał Groszewski, Michał Januszewski i razem z Martyną Wiśniewską na sterze sklasyfikowani zostali na 11. pozycji.

W klasyfikacji medalowej zawodnicy i zawodniczki z UMK zajęli wysokie 4. miejsce spośród osad reprezentujących 81 uczelni z 20 państw europejskich.

Wyniki we wszystkich kategoriach European Universities Championships można sprawdzić na stronie rowing2023.eusa.eu.

Świetne rezultaty studentów i studentek UMK na zawodach to efekt owocnej współpracy sztabu szkoleniowego AZS UMK: Szymona Wiśniewskiego, który przygotowywał zawodniczki i zawodników do startu, Radosława Krymskiego wspierającego uczestniczki i uczestników podczas Mistrzostw oraz Hanny Szewczyk, która dba o łączenie dwutorowej kariery entuzjastów i entuzjastek sportu.

Pierwszy dzwonek w ULO

Artykuł zawiera galerię

Nieznane oblicza Kopernika

Artykuł zawiera galerię