Ogólnopolski Tydzień Bibliotek potrwa od 8 do 15 maja Spotkanie autorskie w Bibliotece Uniwersyteckiej z Januszem L. Wiśniewskim. W tle widać dwie osoby siedzące na widowni, na pierwszym planie autor mówi do mikrofonu, a obok niego siedzi prowadzący spotkanie prof. Wróblewski Życie kampusu

Czas na bibliotekę

8 maja rozpocznie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W programie wydarzeń, które będą związane z hasłem "Biblioteka – miejsce na czasie", znalazły się m.in. warsztaty, wystawy i kiermasz książek.

Tydzień Bibliotek to organizowana w maju ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, której celem jest promocja czytelnictwa oraz podkreślenie roli bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji. Jak co roku do obchodów święta przyłącza się także Biblioteka Uniwersytecka UMK i Biblioteka Medyczna CM UMK, które – wraz z kadrą naukową i pracownikami różnych jednostek administracyjnych – przygotowały wiele atrakcji.

Na dobry początek Tygodnia Bibliotek kadra biblioteki UMK zaprasza na wspólną kawę. Akcja jest podsumowaniem facebookowej serii postów o kawowych rytuałach bibliotekarek i bibliotekarzy z UMK pod hasłem "Zakończ tydzień w dobrym stylu", która trwała od 10 listopada 2023 r. do 26 kwietnia 2024 r. Spotkanie odbędzie się 8 maja w godz. 11:00-13:00 na placu przed budynkiem BU przy ul. Gagarina 13. O godz. 17:00 odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z Januszem L. Wiśniewskim, autorem bestsellerowych książek, m.in. "Samotność w sieci" i "Stany splątane". Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Maciej Wróblewski z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMK.

Spotkanie z Januszem L. Wiśniewskim jest organizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką we współpracy z Programem Absolwenckim UMK

Majowy Tydzień Bibliotek w Toruniu będzie obfitował także w liczne spotkania. 10 maja o godz. 11:00 w sali nr 8 dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK z Wydziału Nauk Historycznych poprowadzi spotkanie na temat Iwana Kraskowskiego - ukraińskiego dyplomaty i białoruskiego społecznika rodem z Podlasia. Prelegentkami będą dr hab. Dorota Michaluk, prof. UMK (Instytut Historii i Archiwistyki UMK) oraz prof. dr hab. Iryna Matiash (Oddział Zbiorów Specjalnych BU UMK).

Fani żużla mogą zwrócić uwagę na spotkanie poświęcone Marianowi Rosemu. W wydarzeniu, które odbędzie się 13 maja o godz. 13:00 w sali nr 8, uczestniczyć będą doświadczony dziennikarz, publicysta i autor książek o tematyce sportowej Daniel Ludwiński oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK (Instytut Socjologii Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych), socjolog prowadzący badania m.in. nad społecznym fenomenem kibicowania.

14 maja o godz. 13:15 odbędzie się spotkanie zatytułowane "Ani króla, ani ludu. O niemieckim i polskim wydaniu Zaniku ludu mazurskiego". Podczas dyskusji zostaną poruszone istotne tematy związane z historią i kulturą Mazur oraz procesem przekładu oraz wydawania literatury naukowej.

Osoby, które są zainteresowane procesami digitalizacji i konserwacji zasobów biblioteki, będą miały możliwość zwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających. 13 maja o godz. 9:00 pracownicy zaprezentują to, co robią, by zabezpieczać i chronić księgozbiory. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

W programie na 13 maja zaplanowano również warsztaty "Create digital exhibitions with open source software Omeka S". To propozycja dla tych, którzy chcieliby nauczyć się tworzyć wystawy cyfrowe przy użyciu systemu Omeka S. Zajęcia odbędą się o godz. 15:00 na platformie MS Teams, a poprowadzi je dr Dominik M. Piotrowski z Biblioteki Uniwersyteckiej.

Jak co roku podczas Tygodnia Bibliotek odbędzie się także kiermasz książek wycofanych ze zbiorów bibliotecznych. 14 maja między 8:00 a 15:00 w holu na parterze będzie można kupić wybrane dzieła i poszerzyć swój domowy księgozbiór.

fot. materiały prasowe Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Tygodniowi Bibliotek towarzyszą także trzy wystawy. Przez cały tydzień będzie można oglądać wystawę pt. "Biblioteka na czasie – czas w bibliotece!". Na ekspozycji prezentowanej w przestrzeni Wolnego Dostępu (II piętro BU UMK) będzie można obejrzeć publikacje ze zbiorów BU UMK, które dotyczą rozumienia chronologii w dziejach ludzkości i różnych sposobach mierzenia czasu. Przez cały tydzień będzie można oglądać również wystawę Wojciecha Łuczaka pt. "Miedzioryty", która zostanie otwarta 9 maja w Toruniu na II piętrze BU o godz. 13:00. Łuczak jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych oraz wielu wystaw zbiorowych nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Niemczech, Anglii, Danii i Kanadzie. Zajmuje się tworzeniem miedziorytów rylcem, czym zajmuje się obecnie bardzo wąskie grono artystów. Wyjątkowym wydarzeniem będzie także wernisaż wystawy cyfrowej pt. "Kto nie czci Kopernika? Sto lat obchodów kopernikańskich w dokumentach życia społecznego z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu". Odbędzie się 14 maja o godz. 15:00 na platformie MS Teams.

Harmonogram wydarzeń wraz z opisami jest dostępny na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej.

Biblioteka Medyczna rozpocznie obchody Tygodnia Bibliotek 8 maja od dwugodzinnych warsztatów book folding, zaplanowanych na godz. 12:00 (wydarzenie będzie powtórzone również 14 maja o tej samej porze). O godz. 13:00 w holu Budynku Audytoryjnego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 9 zostanie otwarta wystawa poświęcona Marcelemu Łukowiczowi, lekarzowi i działaczowi społecznemu. Wśród atrakcji Tygodnia Bibliotek w Bydgoszczy znajdą się także m.in. sesje gry karcianej "Grunt to zdrowie" i planszowej "Pandemic".

Pełny program wydarzeń Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Medycznej CM UMK

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie