Wystawy prezentowane są m.in. w Galerii Sztuki Wozownia, która od początku jest współorganizatorem wydarzenia Na środku pomieszczenia stoi biurko, przy którym siedzi dziewczyna i rysuje. Jej praca sięga poza biurko, rozlewa się wokół niej. Wokół niej stoją ludzie, którzy przyszli na wernisaż. Humanistyka i sztuka

Sztuka rysunku

"RYSOWAĆ TERAZ" to tytuł tegorocznej edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego, którą organizuje Wydział Sztuk Pięknych UMK we współpracy z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu. Wernisaż połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18:00.

Pierwsza edycja wystawy RYSOWAĆ odbyła się w 2008 roku. Jej pomysłodawcą był prof. Bogdan Chmielewski, a organizacją kolejnych edycji zajmują się osoby pracujące w Katedrze Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Początkowo wystawa miała formę corocznych pokazów ogólnopolskich, a od 2014 roku przybrała formę międzynarodowego biennale. Prace konkursowe prezentowane są w Galerii Sztuki Wozownia, w galeriach Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz na pokazach w Polsce i zagranicą.

Do tegorocznej, jedenastej edycji konkursu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – 409 z Polski i ze świata, z czego na wystawę jury zakwalifikowało 90 realizacji z 25 uczelni artystycznych. Prezentowane prace są odpowiedzią na tytułowe hasło. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć prace z obszarów rysunku klasycznego, rysunku cyfrowego, animacje, realizacje wideo, rozwiązania konceptualne, performance i projekty związane z przestrzenią.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 409 zgłoszeń, z których jury wybrało 90 najlepszych
fot. Wydział Sztuk Pięknych UMK

Wystawę uświetni sympozjum, które odbędzie się 27 i 28 kwietnia. Wystąpienia wygłoszą goście m.in. z Charkowskiej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Instytutu Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Szczegółowy program sympozjum

Kuratorkami wystawy są dr Martyna Rzepecka i dr hab. Aleksandra Sojak-Borodo, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych. Ekspozycję będzie można oglądać do 9 czerwca 2024 r.

Bydgoskie laury

Przepis na doskonałe studia